Organizator:

XII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników czas zacząć!

Podziel się

Ruszają zapisy do XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Finały odbędą się podczas Poznań Motor Show w dniach 30 marca – 2 kwietnia 2023 r.

Rozpoczynają XII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników, których każda kolejna edycja zaskakuje rozmachem i nowościami, które czekają na uczestników. Tak będzie i tym razem. 16 stycznia wystartowały zapisy, a do udziału w Mistrzostwach mogą zgłaszać się dwuosobowe zespoły uczniowskie ze średnich szkół samochodowych oraz mechanicy zawodowi.

„Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń zarówno uczniów samochodowych szkół średnich, jaki zawodowych mechaników. Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to edukacja u najlepszych – ekspertów, naszych Partnerów. To także możliwość wymiany doświadczeń i sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce. Stawiamy na edukację, ale nie zabraknie też dobrej energii. Serdecznie zapraszamy do zapisów” – mówi Adrian Dekowski, Prezes V8 Team, współorganizator Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

Większe zaangażowanie partnerów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników

Edukacja młodych mechaników, wsparcie polskich szkół, nowoczesne kształcenie dostosowane do potrzeb rynku pracy – to wspólne cele ORLEN OIL i organizatorów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Kolejna edycja nie mogłaby się więc odbyć bez wsparcia PLATINUM ORLEN OIL – dotychczasowego partnera strategicznego Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Marka PLATINUM ORLEN OIL zaangażowała się w organizację Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników na kolejne trzy lata.

„Edukacja, akcje specjalne, spotkania z Ambasadorami marki PLATINUM ORLEN OIL – to wszystko zyskują uczestnicy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników dzięki naszej współpracy. To także szkolenia w szkołach, spotkania z ekspertami i konkurencje praktyczne podczas finałów w Poznaniu. Dlatego ogromnie cieszy nas stała współpraca z naszym strategicznym partnerem” - mówi Adrian Dekowski Prezes V8 Team, współorganizator Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

PLATINUM ORLEN OIL rozpoczyna nowy rozdział we współpracy z Ogólnopolskimi Mistrzostwami Mechaników. Główny cel to wypracowanie stałych procedur serwisowych, które będą mogli wdrażać młodzi mechanicy samochodowi, gdy trafią na rynek pracy. Aktywne przyjęcie do serwisu to kluczowy element, którego będą się uczyć pod okiem ekspertów PLATINUM ORLEN OIL. Marka chce uczulić młodych mechaników na listę czynności, które powinni wykonać przyjmując samochód do naprawy – od sprawdzenia poziomu oleju silnikowego, poprzez stan ogumienia, akumulatora, elementów układu hamulcowego czy płynów eksploatacyjnych. Mechanik jako doradca serwisowy klienta powinien podpowiedzieć klientowi, co warto poprawić poza główną usterką,  tak aby  zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze.

Uczestnicy ostatniej edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników mieli możliwość korzystania z wielu dodatkowych aktywności przygotowanych przez markę PLATINUM ORLEN OIL. Dzięki PLATINUM CARD zespół uczniowski, który w kategorii Młody Mechanik osiągnął najlepszy wynik w testach wiedzy o środkach smarowych oraz płynach eksploatacyjnych, uzyskał tzw. „zieloną kartę” – możliwość udziału w finałach Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, które odbyły się podczas Poznań Motor Show – największych targów motoryzacyjnych w Polsce.

Finały Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników były natomiast okazją do spotkań
z Ambasadorami marki PLATINUM ORLEN OIL: Robertem Kubicą, Kubą Przygońskim, Bartoszem Zmarzlikiem i Mikołajem Marczykiem, a także Głównym Ambasadorem i współtwórcą Akademii Młodego Mechanika Grzegorzem Dudą, wielokrotnym mistrzem w rajdach oraz gospodarzem programów „Garaż Dudy” i „101 napraw” w TVN Turbo.

Marka PLATINUM ORLEN OIL wyposażyła wszystkich finalistów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników w kombinezony, w których wystąpili w czasie finałowych rozgrywek, a najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe oraz nagrody specjalne od ambasadorów marki, m.in. staż w zespole mechaników Kuby Przygońskiego, który trafił do Kacpra Krępulca z Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie.  Po finałach eksperci marki odwiedzali szkoły uczestniczące w Mistrzostwach, prowadzili szkolenia i służyli swoją wiedzą. Wyjątkową atrakcją dla uczniów była wizyta w Zakładzie Produkcyjnym ORLEN OIL w Jedliczu, a także w najstarszej kopalni ropy naftowej w Bóbrce.

„Jako polska marka chcemy wspierać uczniów szkół samochodowych na każdym etapie ich edukacji – od momentu rozpoczęcia nauki aż po pracę zawodową. Nasi eksperci z przyjemnością dzielą się swoją wiedzą z uczestnikami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników nie tylko podczas finałów w Poznaniu. Szczególne cenne są dla nas bezpośrednie spotkania w szkołach, chętnie gościmy także uczniów w naszych zakładach, gdzie mogą bezpośrednio prześledzić produkcję środków smarowych i poznać bliżej specyfikę tej branży” – mówi Anita Wierciak- Kaperek Dyrektor Działu Marketingu ORLEN OIL.

Na dłuższą, trzyletnią współpracę, zdecydowali się także inni, wieloletni partnerzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, m.in. FILTRON, VARTA, Yamaha, Grupa DBK, Texa.

Powrót kategorii Młody Lakiernik

XII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników odbędą się w siedmiu kategoriach:

  • Młody Mechanik
  • Mechanik Zawodowy
  • Elektromobilni
  • Młody Mechanik Maszyn Rolniczych
  • Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych
  • Młody Mechanik Motocyklowy – ta kategoria pojawiła się w 2022 r. po raz pierwszy
  • Młody Lakiernik

Od 2023 roku kategoria Młody Lakiernik powraca po krótkiej przerwie jako jedna z kategorii Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, a wraz z nią pojawia się nowy partner - Axalta Coating Systems i jej marka Standox.

Doradca serwisowy i aktywne przyjęcie do serwisu

Aktywne przyjęcie do serwisu to motyw przewodni XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Kwestia przestrzegania określonych procedur w tym zakresie będzie obecna niemal w każdej konkurencji praktycznej rozgrywanej podczas finałów. Celem organizatorów i Partnerów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników jest wypracowanie, zwłaszcza u młodych mechaników, określonych nawyków, które są wyznacznikiem profesjonalnego przyjęcia pojazdu do warsztatu, a przyszłości wprowadzenie na rynek nowego zawodu – doradcy serwisowego.

„Podstawowa diagnostyka układu hamulcowego, oględziny opon, stanu wycieraczek czy poziomu oleju powinno być standardem, a kierowca powinien otrzymać od mechanika listę podstawowych usterek, które należy usunąć, czy sugestię o potrzebie wymiany wycieraczek. To doskonały sposób na wypracowanie lojalności klienta i zwiększenie przychodów warsztatu – mówi Grzegorz Duda.

Akcje specjalne

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to także akcje specjalne, dzięki którym uczestnicy przygotowują się do udziału w eliminacjach i finałach korzystając z materiałów edukacyjnych Partnerów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników dostępnych online za pośrednictwem Akademii Młodego Mechanika. Akcje specjalne to także szansa na uzyskanie tzw. „zielonej kraty” – możliwości uczestnictwa w finałach Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników bez względu na wynik eliminacji.

Oprócz akcji PLATINUM CARD marki PLATINUM ORLEN OIL podczas tegorocznej edycji Mistrzostw ponownie odbędzie się „Akcja Filtracja” marki FILTRON. „Akcja Filtracja” to edukacja w zakresie procesów filtracji samochodowej, produktów i ich właściwości, odpowiedniego doboru filtra do danego modelu samochodu, ale nie tylko. Marka FILTRON kładzie także szczególny nacisk aspekty związane z obsługą klienta czy wpływu filtracji na środowisko i zdrowia pasażerów.

Akcje specjalne przygotowują także pozostali Partnerzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników - Naładuj się Wiedzą z Vartą, Moje NEO Tools czy Zielona Karta John Deere.

Haromonogram XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników

Zapisy – 16 stycznia 2023 r.

Półfinały online – 10 marca 2023 r. godzina 12:00 - Targi Edukacyjne w Poznaniu

Finały – 30 marca – 2 kwietnia 2023 r. - Poznań Motor Show

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są V8 Team, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Fundacja Akademia Młodego Mechanika, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej.

Szczegółowe oraz bieżące informacje dotyczące Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników będzie można znaleźć na stronie https://mistrzostwamechanikow.pl/ oraz na https://www.facebook.com/MistrzostwaMechanikow. Zapisy do Mistrzostw odbywają się poprzez Akademię Młodego Mechanika https://akademiamlodegomechanika.pl.