Organizator:

W jaki sposób 5G pomoże kierowcom?

Podziel się

Nowoczesna technologia i rozwiązania, jakie na niej bazują już niebawem mogą okazać się olbrzymim wsparciem dla kierowców.

Technologia 5G najczęściej kojarzona jest w kontekście korzystania z urządzeń mobilnych. Na rynku są już dostępne pierwsze smartfony wspierające to rozwiązanie, rozwijana jest także infrastruktura zapewniająca dostęp do niej. 5G to nie tylko szybsze połączenie z Internetem, ale zdecydowanie większa przepustowość, co może okazać się zbawienne w sytuacji, gdy z sieci korzysta wiele osób na niewielkiej przestrzeni (np. na koncertach). 

Potencjał sieci 5. generacji zaczynają dostrzegać również producenci samochodów. Na zorganizowanej niedawno konferencji 5G Automotive Association grupa FCA wraz z innymi członkami tego stowarzyszenia przedstawiła rozwiązania, które już niebawem mogą stać się codziennością. Podstawą dla ich funkcjonowania ma być platforma Unconnect. 

- Ekosystem Unconnect opracowany przez FCA będzie w przyszłości korzystał z technologii 5G również na inne sposoby niż te zaprezentowane podczas konferencji w Turynie. Jesteśmy przekonani, że ta technologia pomoże zmienić przyszłość mobilności, rewolucjonizując jednocześnie obecny sposób postrzegania samochodów. Kiedy technologia 5G stanie się międzynarodowym standardem, a towarzyszyć będzie rozwój infrastruktury, zarówno producenci, jak i konsumenci będą mogli korzystać z ogromu oferowanych przez nią możliwości - powiedział Gilberto Ceresa, kierownik zespołu ds. łączności globalnej i dyrektor ds. informatyki na regiony Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) oraz Ameryki Łacińskiej (LATAM) w koncernie Fiat Chrysler Automobiles.

FCA i Harman (Samsung) zaprezentowały dwa przykłady zastosowania technologii C-V2V (Cellular Vehicle to Vehicle – komunikacja pojazdów z innymi pojazdami za pośrednictwem sieci komórkowej). Pierwszy z nich to system Forward Collision Warning (FCW) i Intersection Movement Assist (IMA – informacja o pojazdach zbliżających się do skrzyżowania). Drugi z kolei to Intersection Movement Assist (IMA – informacja o pojazdach zbliżających się do skrzyżowania). System FCW wykrywa potencjalne zagrożenia zderzeniem czołowym i odpowiednio ostrzega o nich kierowcę. Dzięki wymianie danych z czujników, w które wyposażone są samochody znajdujące się niedaleko siebie, technologia ta może ograniczyć ryzyko wypadków, np. na skrzyżowaniach. Natomiast IMA pomaga kierowcom w poruszaniu się na skrzyżowaniach, ograniczając ryzyko zderzeń bocznych.

Inna przedstawioną technologia to Cellular Vehicle-to-Everything (C-V2X). Umożliwia ona pojazdom komunikowanie się ze sobą, a także z innymi użytkownikami drogi i infrastrukturą. Działa ona nawet na obszarach nie objętych siecią telefonii komórkowej, pozwalając na wymianę informacji wrażliwych czasowo i mających krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa. W tym przypadku również zaprezentowana dwa przykładowe rozwiązania bazujące na tej technologii. Funkcja Stationary Vehicle Warning (SVW) uruchamiana jest przy włączonych światłach awaryjnych. Wówczas do wszystkich znajdujących się w pobliżu pojazdów wysyłany jest komunikat ostrzegający przed zagrożeniem, zanim będzie ono widoczne. W przypadku nagłego hamowania funkcja Emergency Electronic Brake Light Warning (EEBL)  wysyła wszystkim znajdującym się w pobliżu pojazdom ostrzeżenie przed potencjalnie niebezpieczną sytuacją. 

Na tym nie koniec. Światło dzienne ujrzał również system „See Through”, który umożliwia dokonywanie w czasie rzeczywistym wymiany nagrywanego obrazu pomiędzy pojazdami poprzez komunikację C-V2V. W rezultacie pole widzenia kierowcy zwiększa się nawet w sytuacjach ograniczonej widoczności. Technologia ta ma na celu zapobieganie wypadkom, zwłaszcza tym, do których dochodzi podczas manewru wyprzedzania.

To dopiero początek 

Technologia 5G, jak i idące za nią rozwiązania są w początkowej fazie rozwoju. Nie ulega wątpliwości, że także kolejni producenci pójdą za tym trendem i idąc śladem FCA także pochwalą się swoimi pomysłami na wykorzystanie nowoczesnej sieci. Pozostaje nam tylko czekać z niecierpliwością na moment, gdy siec 5G oraz prezentowane rozwiązania staną się codziennością.