Organizator:

Volkswagen inwestuje w idee Smart Green Island – Grecki eksperyment

Podziel się

Elektromobilność to atrakcyjny kierunek dla miejsc turystycznych, przede wszystkim wysp, które coraz częściej chcą rozwijać inteligentne rozwiązania i podążyć ścieżką zeroemisyjności w transporcie. Rząd Grecji razem z firmą Volkswagen chcą stworzyć modelowy system mobilności neutralnej dla klimatu. Wyspa nazywa się Astypalea a umowa na realizację programu pilotażowego, właśnie została podpisana.

Wyspa przyjazna dla klimatu – projekt pilotażowy

Projekt nowoczesnego systemu komunikacji zakłada przebudowę komunikacji na wyspie poprzez przestawienie jej na pojazdy elektryczne i wykorzystanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

W dłuższej perspektywie Astypalea ma być modelowym przykładem rozwiązań z zakresu komunikacji neutralnej dla klimatu. Deklarację w tej sprawie podpisali w Atenach i w Wolfsburgu Konstantinos Fragogiannis, wiceminister spraw zagranicznych ds. gospodarczych Republiki Greckiej oraz dr Herbert Diess, prezes zarządu koncernu Volkswagen.

Głównym elementem projektu jest stworzony od podstaw, niezwykle nowoczesny system komunikacji zawierający inteligentne usługi mobilne, jak np. działająca przez cały rok usługa ride-sharing wykorzystująca pojazdy elektryczne, która usprawni mocno dziś ograniczoną komunikację autobusową.

Razem z miejscowymi partnerami część tradycyjnych wypożyczalni samochodów zostanie przekształcona w car-sharing obejmujący oprócz elektrycznych samochodów także elektryczne hulajnogi oraz elektryczne rowery. Już tylko dzięki tym rozwiązaniom znacznie zmniejszy się liczba samochodów na wyspie. W sumie 1500 aut z silnikami spalinowymi ma zostać zastąpionych przez 1000 samochodów elektrycznych.

Astypalea to wyspa o powierzchni około 100 km2 położona w południowej części Morza Egejskiego. Ma około 1300 mieszkańców i jest odwiedzana każdego roku przez 72 tys. turystów. Na wyspie funkcjonuje obecnie bardzo ograniczony system publicznej komunikacji, w ramach którego kursują tylko dwa autobusy obsługujące niewielką część wyspy. Zapotrzebowanie na energię elektryczną jest pokrywane niemal wyłącznie ze źródeł kopalnych. W przyszłości Astypalea ma objąć wiodącą rolę w dziedzinie zrównoważonej turystyki. Jej głównym elementem będzie wykorzystanie pojazdów przyjaznych środowisku. Republika Grecka wspiera ten projekt w ramach swojego narodowego planu dotyczącego energii i klimatu.

Element większej strategii Volkswagena

Projekt jest elementem strategii dekarbonizacyjnej Volkswagena i jest wspierany przez niezależny komitet ds. zrównoważonego rozwoju działający w koncernie. Margo T. Oge, członkini komitetu i była dyrektor Office of Transportation Air Quality amerykańskiej agencji ochrony środowiska EPA (Environmental Protection Agency), powiedziała: „Zmiany klimatu stanowią egzystencjalne zagrożenie dla ludzkości. Elektryczne pojazdy w połączeniu ze stosowaniem energii odnawialnej przyczynią się do zmniejszenia najgroźniejszych skutków zmian klimatycznych. Jak powiedział Arystoteles: „W najciemniejszych chwilach musimy się skupiać się na tym, by zobaczyć światło”. Projekt na wyspie Astypalea to światło w ciemności, ma wskazywać drogę ku rozwiązaniom, które pozwolą uniknąć zagrożeń dla środowiska naturalnego”.

Szansa dla samorządów oraz dla koncernów

Ta współpraca pokazuje, że producenci samochodów, mogą podążyć właśnie w stronę tego typu projektów, współpracy z samorządami, co może być szansą na zwiększenie wolumenów sprzedaży i na rozwój oferty w czekającej nas elektromobilnej przyszłości. Z drugiej strony samorządy, które będą dążyły do tworzenia infrastruktury nowej mobilności będą mogły liczyć na solidnych partnerów i „opiekę” ze strony producentów motoryzacyjnych.