Organizator:

Toyota Yaris czwartej generacji triumfatorem European Car of the Year 2021

Podziel się

Poznaliśmy zwycięzcę prestiżowego plebiscytu European Car of the Year edycji 2021. Została nim wybrana Toyota Yaris czwartej generacji! W konkursie pokonała 58 innych zgłoszonych samochodów a jury przyznało jej w sumie 266 punktów oceny. To już drugi tytuł dla modelu Yaris, który był również autem roku 2000.

Yaris nowym królem, lepszy od Fiata i Cupry Formentor

Auto Toyoty zwyciężyło głosami jury składającego się z 59 dziennikarzy motoryzacyjnych z 22 krajów Europy (w tym dwóch przedstawicieli Polski). Czwarty model Yarisa powtórzył sukces sprzed 21 lat, kiedy to zupełnie nowy, innowacyjny Yaris pierwszej generacji wygrał w konkursie European Car of the Year 2000. Toyota Yaris konsekwentnie zdobywała uznanie jurorów Car of the Year – wszystkie cztery generacje znalazły się wśród finalistów europejskiego konkursu.

W drodze po zwycięstwo nowy Yaris uzyskał 266 głosów jury drugi w plebiscycie był Fiat 500 Electric, który uzyskał 240 punktów, a trzecia Cupra Formentor z wynikiem 239 punktów. To oznacza, że walka była dość zaciekła a podium stosunkowo ciasne. W ścisłym finale znalazło się 7 samochodów, oprócz wymienionej pierwszej trójki kolejne miejsca należały do: Volkswagena ID.3, Który uzyskał 224 punkty. Piąta była Skoda Octavia (199 punktów), a najbardziej chyba oryginalny wóz w stawce, czyli Land Rover Defender, musiał się zadowolić miejscem numer sześć i wynikiem punktowym wynoszącym 164, stawkę finalistów zamknął Citroen C4, który zebrał 143 punkty.

Co przekonało jury konkursu?

Jurorzy zwrócili uwagę na atuty hybrydowego napędu nowego Yarisa – jego płynną jazdę, niską emisję i przystępną cenę. Z tych powodów ponad 80% nabywców tego modelu wybiera wersję hybrydową. Nowy Yaris został doceniony także ze względu na atrakcyjną stylistykę, bardzo dobrą dynamikę i najwyższy poziom bezpieczeństwa w klasie aut miejskich. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Yaris był liderem wśród kupowanych w Europie nowych samochodów w 2020 roku.

Matt Harrison, wiceprezydent Toyota Motor Europe, skomentował ten sukces w następujący sposób:

„Zwycięstwo Yarisa to ogromny zaszczyt dla Toyoty. Chcę podziękować jurorom COTY za ich uznanie. Pragnę skorzystać z okazji i pogratulować naszym zespołom projektowym w Europie i Japonii ich pasji i zaangażowania. Jest to najlepszy Yaris w historii, który – zgodnie z intencjami Akio Toyody – wywołuje uśmiech na twarzach naszych klientów”