Tańsze bilety na Poznań Motor Show 2023 tylko do końca stycznia ‼ Odwiedź zakładkę BILETY i kup wejściówki w niższej cenie ‼  

Organizator:

Toyota i Hino budują ciężarówkę na wodór

Podziel się

Toyota Motor Corporation we współpracy z Hino Motors pracuje nad wodorową ciężarówką. Główna idea, jaka przyświeca projektantom to praktyczność.

Bazą dla tworzonego pojazdu jest model Hino Profia. Zarówno jeden, jak i drugi koncern deklaruje, że w pracach nad nowym samochodem wielkogabarytowym wykorzysta swoje najnowocześniejsze technologie. Podwozie zostało odpowiednio zoptymalizowane pod kątem pakowności oraz zastosowanego napędu. Obie firmy poczyniły również starania, mające na celu redukcję masy pojazdu w taki sposób, aby spełniał on normy ładowności wymagane przez rynek. 

Napęd jaki zostanie wykorzystany w ciężarówce został zapożyczony z Toyoty Mirai 2. generacji. Hino dorzucił z kolei dwa systemy ogniw paliwowych, a także systemy kontroli jazdy. Toyota przewiduje, że zasięg nowego samochodu wyniesie 600 km. 

To nie pierwsza tego typu współpraca pomiędzy Toyotą, a Hino. Już w 2003 roku obie firmy zaprezentowały demonstracyjną wersję autobusu wodorowego. Oba koncerny zamierzają kontynuować prace na tym polu i rozwijać pojazdy zasilane z alternatywnych źródeł. Celem Toyoty i Hino jest zredukowanie emisji CO2, pochodzącej z nowych samochodów o 90 procent do 2050 roku.