Organizator:

Prowadź ciężarówkę z domu - Szwedzi pracują nad nową technologią

Podziel się

Voysys testuje technologię, pozwalającą sterowanie pojazdem bez wychodzenia z domu.

Długa rozłąka z rodziną, setki kilometrów od domu - te niedogodności związane z pracą kierowcy ciężarówki mogą wkrótce stać się przeszłością. Szwedzka firma Voysys pracuje nad oprogramowaniem, które pozwoli prowadzić pojazdy bez wychodzenia z domu. Zdalne prowadzenie samochodu jest możliwe dzięki wykorzystaniu łączności 4G/5G i ekranów lub zestawów VR. Generowany obraz pozwala śledzić drogę i zapewnia kąt widzenia równy 180 stopniom. Oprócz wyeliminowania rozłąki z najbliższymi, twórcy oprogramowania jako zaletę wskazują także łatwe przełączanie się pomiędzy kierowcami. 

Technologia może być wykorzystana nie tylko w transporcie ciężarowym. System może pozwolić na sterowaniem dowolnym pojazdem. Możemy być wykorzystany w dowolnej dziedzinie gospodarki, na przykład w górnictwie, czy leśnictwie. Otwarte oprogramowanie pozwala klientom Voysys na dodawanie własnych funkcji, które pozwolą na jeszcze wygodniejsze sterowanie. 

Czy zatem tak będzie wyglądał kierowca przyszłości? Czy kabina ciężarówki zostanie zastąpiona pokojem w domowym zaciszu? Największą wątpliwością jest z pewnością stabilność sieci. Co prawda standard 4G, a już wkrótce 5G będzie coraz popularniejszy, jednak w dalszym ciągu możemy spotkać miejsca, które nie grzeszą dobrym zasięgiem. Co wówczas? Jak zachowa się ciężarówka?

Proponowana przez Szwedów technologia z pewnością ma szansę stać się popularna na masową skalę, lecz z pewnością nie wydarzy się to w ciągu kilku kolejnych lat. Niemniej z zaciekawieniem będziemy śledzić poczynania tej i podobnych firm, które starają się zdefiniować to, jak będzie wyglądała motoryzacja jutra. 

Tymczasem na poniższym materiale video przygotowanym przez Autoblog możecie zobaczyć, jak nowa technologia radzi sobie w praktyce: