Organizator:

Pomysłów na rozwój elektromobilności nie brakuje. Gorzej z wykonaniem

Podziel się

Ministerstwo Klimatu przedstawia kolejne pomysły, mające stymulować rozwój elektromobilności w Polsce. Tymczasem kierowcy wciąż z niecierpliwością czekają na uruchomienie dopłat.

Temat dopłat do zakupu nowych samochodów z alternatywnym napędem jest już tak długi, że na początku należy to wszystko uporządkować. Zaczęło się od problemów legislacyjnych. Przez nieuwagę dopłaty nie zostały zwolnione z podatku, co sprawiło, że w ostatecznym rozrachunku były zdecydowanie mniej korzystne. Dalej okazało, że wysokość dopłat będzie niższa niż zapowiadano. I kiedy wydawało się, że ostatecznie wszystko wystartuje, projekt przekazano do konsultacji społecznych

Przez to całe zamieszanie instrument, który miał stymulować sprzedaż aut elektrycznych w Polsce, staje się jego największym hamulcem, ponieważ wszyscy czekają na uruchomienie dopłat. W końcu nikt, poza tymi którzy koniecznie muszą zmienić auto, nie chce przepłacać. – Rząd obiecał bardzo szczodry system wsparcia dla samochodów elektrycznych, być może nawet najbardziej szczodry w Europie. To było jakieś dwa lata temu, a może więcej - i przez to kompletnie zamroził rynek, bo obiecał i nie zrealizował. I teraz po prostu ani ludzie nie palą się, by dzisiaj kupować samochody, bo być może rząd za miesiąc wprowadzi system wsparcia. Producenci też nie pokazują  dużej oferty samochodów elektrycznych w salonach, bo nie ma systemu wsparcia... – wyjaśnia Marcin Korolec na łamach WNP.pl. 

Tymczasem Ministerstwo Klimatu w osobie wiceministra Ireneusza Zyski zapowiada kolejne udogodnienia dla kierowców elektryków. Chodzi m. in. o zwolnienie pojazdów niskoemisyjnych z opłat drogowych, czy wprowadzenie ułatwień dla świadczenia usług w systemie wynajmu krótkoterminowego wynajmu samochodów. Kolejnym działaniem, które planujemy, jest rozpoczęcie prac nad projektem zmian w tej ustawie, który w dużym stopniu będzie uwzględniać postulaty sektora. Priorytety, które chcemy zawrzeć w nowelizacji ustawy, zostały przedstawione w marcu przez ministra klimatu Michała Kurtykę jako ,,dziesiątka dla elektromobilności” - powiedział Zyska w rozmowie z WNP.pl.