Organizator:

Polski patent na elektromobilność: ekokonwersja

Podziel się

Zamiast produkować samochody elektryczne - przerabiać te spalinowe. Takie rozwiązanie proponuje firma Innovation AG z Dolnego Śląska.

O nietypowym sposobie na spopularyzowanie elektromobilności w Polsce pisze Business Insider. Chodzi o proces zwany ekokonwersją. Polega on na zmianie samochodu z silnikiem spalinowym na auto z napędem elektrycznym. Jedną z firm, która oferuje takie rozwiązanie jest Innovation AG. To start-up z Dolnego Śląska zrzeszający specjalistów, którzy od 20 lat zajmują się budowaniem i serwisowaniem pojazdów rajdowych i terenowych. 

Pierwszym autem zbudowanym przez Innovation AG dzięki ekokonwersji był Sokół 4x4. To pojazd, który powstał na bazie Land Rovera Defendera. Budowa tego samochodu pochłonęła milion złotych, z czego 70 procent tej kwoty zostało sfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Sercem jest elektryczna platforma, którą można adaptować pod różne nadwozia.

Sokoła 4x4 napędza silnik o mocy 300 KM, a jego zasięg waha się między 200, a 300 km. Technologia wykorzystywana przez firmę ma także zastosowanie w innych modelach. Już teraz Innovation AG pracuje nad samochodem elektrycznym o DMC do 7 ton. 

Źródło zdjęcia: Innovation AG Sokół 4x4