Organizator:

Od stoiska na Poznań Motor Show do samodzielnej imprezy

Podziel się

Zaczynali od skromnego stoiska na naszych targach. Obecnie miłośnicy klasycznej motoryzacji w Poznaniu mają okazję co roku brać udział w największej w Polsce imprezie poświęconej pojazdom z dawnych lat. Historia Retro Motor Show w pigułce. A kolejna jej karta zapisze się w dniach 20-22 września 2024.

Bilety Co, gdzie, kiedy? Katalog Wystawców

Zabytkowa motoryzacja przeżywa aktualnie swój renesans. Coraz więcej ludzi interesuje się zakupem klasyka - albo w celach inwestycyjnych, albo kolekcjonerskich. Oprócz biznesu i pasji jest jeszcze jedna kategoria osób, mających słabość do pojazdów z duszą. To każdy kto od czasu do czasu lubi zanurzyć się we wspomnieniach i udać się myślami w kierunku epoki “kiedyś to było”.

 

Retro Motor Show 2016

 

Na wszystkie te potrzeby i preferencje odpowiada Retro Motor Show - aktualnie największe w Polsce targi pojazdów zabytkowych. Jednak nie zawsze ta impreza miała aż taki rozmach, jak obecnie.

 

8 lat i 7 edycji

2016: Początki z entuzjazmem

Historia tego wydarzenia rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy to po raz pierwszy zabytkowej motoryzacji poświęcono więcej przestrzeni i uwagi, aniżeli jedynie skromne stoisko na Poznań Motor Show. W listopadzie odbywa się pierwsza edycja Retro Motor Show. Na wystawie pojawia się ponad 300 pojazdów.

 

2017: Rosnące apetyty

Entuzjastyczne przyjęcie takiej formuły wydarzenia sprawia, że apetyty w kolejnym roku rosną. Na miejscu wystawionych zostaje ponad 450 pojazdów w 6 pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Przez 3 dni odwiedza je 25 tysięcy zwiedzających. Zaczyna się już mówić o prawdziwym widowisku, a nie jedynie targowym charakterze.

 

2018: Frekwencyjne szaleństwo

Rok 2018 to już absolutne frekwencyjne szaleństwo. 5 pawilonów i 700 pojazdów przychodzi zobaczyć niemal 37 tysięcy osób (bilety łączone z inną imprezą towarzyszącą). Sam Automobilklub Wielkopolski prezentuje 100 pojazdów z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Śmiało można już mówić, że to największa impreza tego typu w Polsce.

 

Retro Motor Show - przebrania

 

2019: Umocnienie pozycji

Czwarta edycja przypieczętowuje silną pozycję Retro Motor Show na rynku i umacnia jego miejsce w kalendarzu miłośników motoryzacji. Fani klasyków i osoby zainteresowane zakupem tłumnie odwiedzają to wydarzenie. Wszystko wskazuje na to, że będzie ono już tylko rosło.

 

2020: Pandemiczny kryzys

Nic bardziej mylnego. Pandemia zmusza organizatorów do odwołania kolejnej edycji w wydawałoby się szczytowym momencie popularności. 

 

2021: Walka o powrót

Ten rok to heroiczna walka o powrót do normalności. Organizatorzy mierzą się z pandemicznymi restrykcjami, próbując odtworzyć choć w połowie to, co oferowali wcześniej. W zwiedzających widać głód oraz tęsknotę za możliwością spotkań i udziału w wydarzeniach, co widać po frekwencji. Jest to jedna z trzech największych imprez organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie w 2021 roku.

 

2022: Powrót na szczyt

Retro Motor Show powraca na wcześniej prezentowany poziom, a nawet go przewyższa. Niemal 200 wystawców na 35.000m² powierzchni wystawienniczej zaprezentowało 880 pojazdów. O imprezie jest głośno, a na miejscu zjawia się ponad 29 tysięcy osób. Jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce.

 

2023: Historyczna edycja

Ta edycja przeszła do historii jako absolutnie najlepsza. 927 zgromadzonych pojazdów, a wśród nich największa gwiazda - Ferrari F40. Retro Motor Show odwiedza też rekordowo dużo osób - choć mniej niż w poprzednich edycjach, to pierwszy raz bez łączonych biletów z inną imprezą towarzyszącą. Tylko na to jedno wydarzenie przychodzi 25 453 zwiedzających.

 

Ferrari F40 na Retro Motor Show

 

Wielowymiarowe wydarzenie

Jak widać, Retro Motor Show od lat przyciąga ludzi i poszerza grono miłośników klasycznej motoryzacji. Niewątpliwym atutem tego wydarzenia jest jego wielowymiarowość, dzięki której trafia do wielu odbiorców. Co się na nią składa?

1. Wystawa

Wśród wystawców zobaczyć można automobilkluby, muzea motoryzacyjne, kluby zrzeszające sympatyków poszczególnych marek samochodowych, które prezentują swoje kolekcje, często tworząc klimatyczne aranżacje przestrzeni.

 

2. Giełda Pojazdów Zabytkowych

Jednak nie wszystkie pojazdy są tylko do oglądania. Wiele z nich można kupić - albo od firm profesjonalnie zajmujących się handlem zabytkami, albo od indywidualnych kolekcjonerów. To świetna okazja by w jednym miejscu porównać ze sobą kilkadziesiąt ofert, a do tego zasięgnąć opinii rzeczoznawców i ekspertów. 

 

3. Akademia Renowacji

Strefa pokazów i szkoleń to kolejna istotna część Retro Motor Show. Uczniowie szkół mechanicznych i samochodowych z ciekawością przyglądają się pracy fachowców od renowacji pojazdów. Na scenie goszczą prawdziwi eksperci, chętnie dzieląc się swoją wiedzą z widzami.

 

4. Strefa modowa

Retro Motor Show to nie tylko motoryzacja, ale i moda, która szła z nią razem w parze. Na miejscu można zajrzeć do Szafy Retro i sprawdzić jakby się wyglądało z fascynatorem na głowie, koronkową parasolką czy opaską na włosach. Ci, którzy w swojej garderobie mają jeszcze ubrania z dawnych lat (80-tych lub wcześniejszych), mogą wejść na targi z biletem specjalnym, w niższej cenie.

 

5. Koncerty i potańcówki

Całość dopełnia zespół muzyczny grający zarówno stare jak i nowsze utwory, ale w swingowych wersjach. Ci bardziej nieśmiali tylko się bujają, a Ci odważniejsi zmierzają pod scenę, zwykle w retro-strojach, i urządzają potańcówkę jak za dawnych lat. Wszystko w otoczeniu setek zabytkowych pojazdów. Widok jaki trudno znaleźć gdziekolwiek indziej.

 

Odliczanie do września

Kolejna okazja, by przeżyć te wszystkie emocje, z nostalgią i sentymentem na czele, już 20-22 września 2024. Impreza odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Bilety można kupić online lub na miejscu, przy czym do końca sierpnia są w niższych cenach - od 29zł.

 

Bilety - Retro Motor Show

 

Bilety Co, gdzie, kiedy? Katalog Wystawców