Organizator:

Nowe przepisy dotyczące wyposażenia samochodów

Podziel się

Od połowy 2022 roku wejdą w życie przepisy nakazujące producentom wyposażenie nowych pojazdów w zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Regulacje dotyczą krajów należących do Unii Europejskiej.

Nowe wytyczna nakazują zainstalowanie w samochodach niemal 30 systemów bezpieczeństwa, które mają przyczynić się do zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych. Jak wymienia na swoich łamach Menedżer Floty mowa o takich systemach jak: inteligentny asystent prędkości, automatyczne hamowanie awaryjne, wykrywanie pieszych i rowerzystów czy instalacje umożliwiające zamontowanie alkomatu odcinającego zapłon. Nie zabraknie również technologii wykrywającej poziom senności kierowcy oraz kontrolującej, czy jego uwaga nie jest rozproszona, np. poprzez korzystanie ze smarfona.  Co ważne, zapowiedziane zamiany dotyczą nie tylko samochodów osobowych, ale także aut ciężarowych, dostawczych i autobusów.

Przepisy wprowadzone przez Parlament Europejski mają być odpowiedzią na ogromną liczbę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Nowe systemy w swoim założeniu mają ochronić przed śmiercią lub poważnymi obrażeniami blisko 200 tysięcy osób do 2038 roku.

Źródło (tekst + foto): Menedżer Floty