Organizator:

Mazda testuje nowy koncept… w Gran Turismo

Podziel się

Projektanci Mazdy pokusili się o prawdziwe dzieło sztuki. Dodatkowo wyposażyli je w silnik Wankla nowej generacji. RX-Vision GT3 na razie trafił do gry komputerowej Gran Turismo i świata e-sportu, ale plany są dużo ambitniejsze.

Na drogi przez świat wirtualny

Coraz więcej marek motoryzacyjnych nawiązuje współpracę z twórcami gier komputerowych. Ma to wiele zalet, zarówno marketing i budowanie świadomości marki, jak swego rodzaju przetestowanie możliwości auta, zebrania opinii o rozwiązaniach i pomysłach oraz oczywiście kwestie finansowe.

Tą samą drogą idzie teraz marka Mazda, firma z Hiroszimy właśnie zaprezentowała swój najnowszy koncept RX-Vision GT3, stworzony na potrzeby gry wyścigowej FIa Gran Turismo. Dzięki współpracy firmą Poliphony Digital (twórcami Gran Turismo), można ścigać się nowa Mazdą na wszystkich torach w grze od 22 maja. Ponadto Mazda została oficjalnym partnerem wirtualnych rozgrywek FIA Gran Turismo Championship.

Przy tworzeniu tego konceptu, cel był taki jak zawsze w przypadku Mazdy, zaprojektować coś pięknego. Główny projektant Norihito Iwao ujął to tak:

Postanowiliśmy zaprojektować najpiękniejszy na świecie i jednocześnie szybki samochód klasy GT3, bazując na sportowym modelu koncepcyjnym o klasycznym układzie napędowym. Zadanie, jakie sobie postawiliśmy, można porównać do nawlekania igły: chodziło nam przecież o uchwycenie równowagi pomiędzy pięknym wyglądem auta, a jego funkcją i właściwościami w roli wyścigówki, a wszystko to w połączeniu ze spełnianiem wymogów regulaminu

 

 

Wspomniany regulamin, to normy, jakie musi spełniać auto wyścigowe dla FIA GT3. Dlatego w RX-Vision ma poszerzony rozstaw kół, wydatnie poszerzone błotniki czy też potężny wypust powietrza w masce oraz inne rozwiązania dla poprawy aerodynamiki.

Silnik Wankla nowej generacji i plany na przyszłość

W RX-Vision, wzorem prawdziwych modeli RX-7 i RX-8 oraz innego konceptu RX-Vision z 2016, ma wykorzystywać silnik Wankla, jednak w nowszej ulepszonej wersji. Wolnossący silnik Skyactiv-R ma 4 wirujące tłoki i osiąga 570 KM przy 9000 obr./min.

Producent przyznał (na razie nieśmiało), że ten koncept nie jest stworzony tylko na potrzeby gry. Projektanci mają aspirację stworzyć z niego prawdziwy samochód, który będzie z powodzeniem bił się o laur dla najlepszego samochodu sportowego na świecie. Poprzedni koncept z 2016 zrobił furorę, dlatego również w tym wypadku może się to okazać strzałem w dziesiątkę. Trzymamy kciuki, bo chcielibyśmy zobaczyć ten pojazd w akcji, w realu.

Film z prezentacji: