Organizator:

Koniec sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku

Podziel się

Parlament Europejski przegłosował nowe limity emisji spalin dla nowych samochodów. W praktyce oznacza to koniec sprzedaży innych aut niż elektryczne.

339 do 249 - takim stosunkiem głosów zakończyło się głosowanie w Parlamencie Europejskim, którego przedmiotem było ustanowienie limitów emisji spalin dla nowych samochodów. Od 2035 roku każde nowe auto sprzedawane w Unii Europejskiej będzie musiało charakteryzować się emisją spalin na poziomie równym zeru. 

W praktyce oznacza to koniec sprzedaży samochodów spalinowych i hybrydowych oraz ogromną rewolucję na rynku motoryzacyjnym. Wraz z 1 stycznia 2035 roku w salonach znajdziemy wyłącznie auta z napędem elektrycznym. Pojazdy spalinowe i hybrydowe pozostaną z nami wyłącznie na rynku wtórnym do zakończenia ich eksploatacji. 

Tak duża zmiana jest sporym wyzwaniem i budzi wiele obaw. Dziennikarze Auto Świat zastanawiają się, czy rynek sprosta rosnącemu popytowi na samochody elektryczne. Z powodu zaburzonego procesu produkcji czas oczekiwania na fabrycznie nowy pojazd jest bardzo długi. Rosnące zapotrzebowanie z pewnością nie ułatwi rozwiązania tego problemu. 

Innym wyzwaniem jest cały czas niedostatecznie rozbudowana infrastruktura ładowania. Problem ten wielokrotnie sygnalizowany przez branżowych ekspertów, m. in. podczas tegorocznej edycji Kongresu MOVE

O nowych przepisach przeczytacie więcej TUTAJ