Organizator:

Kia zaprezentowała EV6 – nowa generacja elektryków na nowej platformie

Podziel się

Niedawno pisaliśmy o nowej globalnej strategii marki Kia, której jednym z filarów jest rozbudowa portfolio samochodów w pełni elektrycznych typu BEV. Producent właśnie pokazał przedpremierowo model EV6, który zapoczątkuje nową serię oraz jest pierwszym samochodem budowanym na nowej platformie E-GMP. Nowa stylistyka i nowe rozwiązania we wnętrzu, robią wrażenie.

Nowa seria, nowy design, nowa platforma – Kia EV6 zaprezentowana

Choć samochód Kia EV6 będzie miał swoją oficjalną premierę dopiero za kilkanaście dni, producent już teraz pokazał zdjęcia nadwozia i wnętrza oraz podzielił się podstawowymi informacjami o nowej generacji samochodów elektrycznych.

EV6 to pierwszy z całej serii samochodów elektryczny nowej generacji (typu BEV) – skonstruowany na nowej platformie Electric-Global Modular Platform (E-GMP). Jest to crossover, ale dosyć niski. Nowy design, platforma i technologia potwierdza, że od teraz Kia koncentruje się na elektromobilności, o kutej mówiła dużo w swojej niedawnej nowej strategii „Planu S” i wdrażania zrównoważonych rozwiązań mobilności. Więcej o nowej strategii pisaliśmy TUTAJ.

Samochód został zaprojektowany zgodnie z nową filozofią designu „Przeciwieństwa, które się uzupełniają”, czerpiącą inspirację z kontrastów, które występują w naturze i w ludziach. W centrum tej filozofii znajduje się nowa stylistyka, która przywołuje pozytywne skojarzenia i emanuje energią oraz obfituje w kontrastowe połączenie ostrych elementów i mocno wyrzeźbionych kształtów.

Karim Habib, wiceprezes i dyrektor Global Design Center w Kia, mówi: „Chcemy, aby nasze samochody zapewniały instynktowną i naturalną obsługę, która ułatwia codzienne życie ich użytkownikom. Naszym celem jest zaprojektowanie takiej obsługi, która jednoznacznie będzie kojarzyć się z samochodami marki Kia, będzie pomysłowa i adekwatna do ekscytujących pojazdów elektrycznych w przyszłości. Pomysłowość naszych stylistów i zwiększenie poczucia obcowania z produktem marki Kia nigdy wcześniej nie szły w parze tak bardzo jak teraz. Oczywiście, w centrum tego, co robimy są nasi klienci, którzy mają wpływ na każdą podejmowaną przez nas decyzję”

Wygląd zewnętrzny inny niż dotychczas

Design nadwozia zrywa trochę ze znanymi z innych modeli Kia schematami, co ma dodatkowo podkreślać, że EV6 to coś zupełnie innego. Charakterystyczne światła do jazdy dziennej stanowią integralną część „cyfrowej twarzy tygrysa” zaprojektowanej dla przyszłych samochodów elektrycznych, która jest rozwinięciem dotychczasowej osłony chłodnicy w stylu „Tiger Nose”. Oświetlenie ma tzw. dynamiczny wzór. Szeroki i wąski wlot powietrza poniżej świateł optycznie poszerza przód samochodu i podkreśla jego nowoczesny wygląd. W celu optymalizacji przepływu powietrza pod autem zastosowano płaską podłogę, która zapewnia optymalną aerodynamikę.

Z profilu EV6 przypomina crossovera – a sylwetkę można określić, jako jednocześnie nowoczesną, elegancką i aerodynamiczną. Kontrastuje ona z ostrymi liniami i zaawansowanymi technologicznie detalami. Zachodząca na dach przednia szyba dodaje dynamiki, podobnie jak wyraźnie zaznaczone tylne nadkola. Główna linia nadwozia przebiega wzdłuż dolnej linii okien i wygina się w górę w kierunku nadkoli tylnych kół, optycznie wydłużając profil auta.

Pochylony słupek C, dzięki czarnej błyszczącej nakładce, wizualnie poszerza powierzchnię szyb. Jego kształt został zoptymalizowany pod kątem aerodynamiki. Spojler na dachu odpowiada za kierowanie powietrze w dół, w kierunku spojlera, który znajduje się nad tylnymi światłami.

Czego spodziewać się po wnętrzu EV6?

Przestronność wnętrza Kia EV6 to zasługa nowej platformy E-GMP zaprojektowanej dla samochodów elektrycznych nowej generacji. Zapewnia ona znacznie większą przestrzeń w kabinie w porównaniu z poprzednimi samochodami elektrycznymi marki Kia, skonstruowanymi na płytach podłogowych istniejących wcześniej modeli. Wnętrze EV6 charakteryzuje się wykorzystaniem przestrzeni w innowacyjny sposób, co zapewnia wyjątkowe doznania.

Jednym z elementów wnętrza, który natychmiast przyciąga uwagę jest potężny, bezramkowy, zakrzywiony ekran o wysokiej rozdzielczości, na którym wyświetlane są wskaźniki oraz informacje systemu multimedialnego. Prosta forma szerokiego ekranu oraz smukła deska rozdzielcza potęgują wrażenie przestronności wnętrza. Dzięki minimalnej liczbie tradycyjnych przycisków i pokręteł kabina jest bardzo uporządkowana.

Pod ekranem umieszczono panel sterowania klimatyzacją przy pomocy dotykowych pól. Poniżej niego konsola środkowa odchyla się w kierunku przodu samochodu, co potęguje poczucie przestrzeni zwłaszcza u kierowcy i pasażera przedniego fotela.

Fotele są smukłe, mają lekką konstrukcję i są nowocześnie stylizowane. Pokrywa je nowoczesny, atrakcyjny wizualnie i wytrzymały materiał otrzymany z recyklingu tworzyw sztucznych. Przednie fotele również zaprojektowano tak, aby potęgowały wrażenie przestronności kabiny.