Organizator:

Katowice robią duży krok w stronę elektromobilności

Podziel się

Stolica Górnego Śląska jako pierwsze miasto w Polsce wypełniło zapisy ustawy o elektromobilności.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych przewiduje wybudowanej określonej liczby punktów ładowania, która jest uzależniona od wielkości miasta. W przypadku Katowic jest to 100 punktów. Stolica Górnego Śląska jako pierwsze miasto w Polsce wypełnia ustawowy limit i to z nawiązką. Dzięki współpracy z firmą Tauron na terenie miasta funkcjonuje już 115 punktów ładowania pojazdów elektrycznych. 

- Katowice są liderem w zakresie elektromobilności, to innowacyjne podejście jest doceniane z wielu względów – także ekologicznych. Pierwszy samochód elektryczny zakupiliśmy już w 2012 roku. Dzisiaj już wiemy, że elektryczne pojazdy odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu, dlatego jednocześnie rozwijamy bazę stacji ładowania pojazdów elektrycznych w mieście – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Przeprowadziliśmy kompleksowe postępowanie na dzierżawę nieruchomości pod lokalizację 30 stacji ładowania na terenach miejskich. Była to strategiczna decyzja, dzięki której dzisiaj w mieście funkcjonuje łącznie 115 punktów ładowania. Warto dodać, iż kolejnych 11 punktów jest w trakcie uruchamiania, natomiast 23 punkty znajdują się w budowie i zostaną uruchomione do końca roku. Uzupełnieniem tych działań jest zakup kolejnych autobusów elektrycznych, a także pojazdów porządkowych, które są już w flocie MPGK Katowice i dbają o czystość miasta – dodaje prezydent Katowic.

86 punktów ładowania zostało zbudowane przez koncern energetyczny Tauron. Warto podkreślić, że stacje Taurona zasilane z sieci OSD dostarczają energię elektryczną pozyskiwaną z odnawialnych źródeł: elektrowni wodnych i farm wiatrowych. Pochodzenie energii potwierdza Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii (PTCE) w Poznaniu.  – Rozwój elektromobilności to istotny element nabierającego tempa Zielonego Zwrotu TAURONA oraz narzędzie walki z niską emisją w miastach – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia. – Przykład Katowic, gdzie zbudowaliśmy infrastrukturę ładowania i uruchomiliśmy usługę carsharingu, pokazuje, że jesteśmy dla samorządów wiarygodnym i kompetentnym partnerem, posiadającym kompleksowe rozwiązania w zakresie e-mobilności – dodaje prezes TAURONA.