Organizator:

Jak przygotować miasta na elektromobilną rewolucję?

Podziel się

Zmieniający się świat motoryzacji stawia nowe wyzwania na wielu płaszczyznach. O tym, jak przygotować miasta do nowej rzeczywistości porozmawiają uczestnicy debaty Poznań 2025 – Miasto Przyjazne Elektromobilności.

Elektromobilna przyszłość

Najbliższe lata wprowadzą nas w erę elektromobilności. Rosnącą popularność pojazdów zeroemisyjnych potwierdzają najnowsze dane sprzedażowe z rynku Unii Europejskiej. Po raz pierwszy w historii europejskiej motoryzacji samochody zelektryfikowane wyprzedziły w łącznej liczbie rejestracji pojazdy z silnikiem Diesla.

Trend ten dotyka również Polski, choć w przypadku naszego kraju konieczne jest podjęcie bardziej zdecydowanych kroków na rzecz wsparcia elektromobilności. Pojazdy zeroemisyjne cieszą się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem, lecz równocześnie dysponujemy jedną z najstarszych flot samochodowych w Europie. Uwzględniając ponadto niewystarczająco rozbudowaną infrastrukturę ładowania, niską jakością powietrza oraz energetykę opartą na węglu, okazuje się, że przed Polską bardzo daleka droga do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku zgodnie z założeniami European Green Deal.

Komisja Europejska niedawno zaprezentowała szczegóły pakietu klimatycznego Fit for 55, który zakłada że od 2035 nowe samochody w Unii Europejskiej będą zeroemisyjne.

Wyzwania dla samorządów i biznesu

O tym, w jaki sposób sprostać tym wyzwaniom porozmawiają uczestnicy debaty Poznań 2025 – Miasto Przyjazne Elektromobilności. W spotkaniu wezmą udział Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania, Pavel Šolc, prezes zarządu Volkswagen Group Polska, Adam Manikowski, Wiceprezes Żabka Polska oraz dr inż. Krzysztof Sieczkarek, Kierownik Laboratorium Urządzeń Elektronicznych Centrum Technologii Radiowych i Kompatybilności Elektromagnetycznej, Instytut Logistyki i Magazynowania, Instytut Łukasiewicz. Moderatorem dyskusji będzie Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Wstępem do rozmowy będzie omówienie case study, dotyczącego rozwoju infrastruktury
w Rotterdamie. Niderlandy to kraj, który może pochwalić się najbardziej rozbudowaną siecią stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Europie. Przykład Rotterdamu pokazuje, w jaki sposób skutecznie rozwijać infrastrukturę ładowania na poziomie lokalnym. Po prezentacji case study rozpocznie się dyskusja, w jaki sposób podążyć śladem Holendrów i wdrożyć podobne rozwiązania.

Debata odbędzie się 29 września, o godz. 11:00, w Poznań Congress Center. Wydarzenie będzie można śledzić w systemie PPV. Zapraszamy do bezpłatnej rejestracji: https://debata.grupamtp.pl/