Organizator:

Ile kosztuje utrzymanie elektryka? PSPA postanowiło to sprawdzić

Podziel się

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych sprawdziło, ile kosztuje utrzymanie samochodu elektrycznego i zestawiło te wydatki z autem, wyposażonym w tradycyjny napęd.

W przypadku ceny zakupu nowego samochodu, auta spalinowe mogą spokojnie konkurować z elektrykami. Gdy jednak przechodzimy do kosztów utrzymania, tutaj pojazdy z tradycyjnym napędem nie mają szans. Tak wynika z najnowszych badań analityków Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, którzy policzyli, ile możemy zaoszczędzić, korzystając z samochodu napędzanego energią elektryczną.

Zacznijmy od podstawowych danych. Jeżeli zechcemy przejechać 100 km autem spalinowym musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 28,34 zł. Na potrzeby badania założono cenę benzyny na poziomie 4,23 zł za litr i spalanie 6,7 l na 100 km. Ten sam dystans samochód elektryczny pokona za jedyne 9,15 zł, korzystając z ładowania domowego i publicznego w proporcjach 80/20.

Ktoś może jednak słusznie zauważyć, że spalanie to nie wszystko i koszt utrzymania składają się także wydatki związane z eksploatacją pojazdu. Badacze z PSPA również o tym pomyśleli i postanowili porównać koszty serwisu po przejechaniu 30 tysięcy kilometrów. Tutaj wykazano aż 50-procentowe oszczędności, wynikające przede wszystkim ze zdecydowanie krótszej listy rzeczy do sprawdzenia bądź wymienienia w przypadku aut elektrycznych. Jak policzono, koszty eksploatacji elektryków przy wspomnianym przebiegu wyniosły 2745 zł. Dla samochodów z silnikiem benzynowym i Diesla wydatki zamknęły się odpowiednio w kwotach 8502 i 8045 zł.