Organizator:

ID. Charger - jak zakupić, jak używać?

Podziel się

Wallboxy, które trafiły niedawno do sprzedaży to szansa na zainstalowanie ładowarki we własnym garażu.

Dzięki współpracy z firmą Elli, Volkswagen rozpoczął sprzedaż ładowarek do samochodów elektrycznych. Infrastrukturę do ładowania elektryków można zakupić zarówno online, jak i u autoryzowanych dealerów producenta. Wallboxy są aktualnie dostępny w trzech wersjach - ID. Charger, ID. Charger Connect i ID. Charger Pro. Podstawowa różnica pomiędzy nimi polega na tyn, że modele Connect i Pro umożliwiają połączenie z Internetem. Ceny poszczególnych wersji wahają się od 1729 zł do 3669 zł. 

ID. Charger pozwala na ładowanie z mocą 7,4 kW w przypadku przyłącza jednofazowego oraz 11 kW, jeśli dysponujemy przyłączem trójfazowym. Ładowarka, według deklaracji Volkswagena, pozwoli na 8 razy szybsze ładowanie, niż w przypadku użycia prądu z gniazdka. Przykładowo, korzystając z ładowania o mocy 11 kW, Volkswagen ID.3 zostanie naładowany do poziomu 80 procent w ciągu 6 godzin. W przypadku wersji Connect oraz Pro zyskujemy także dodatkowe opcje zabezpieczające. Możemy nie tylko blokować i odblokowywać Wallbox, ale również autoryzować wybrane pojazdy. ID. Charger Pro oferuje ponadto indywidualną rejestrację zużycia prądu i rozliczenie. 

Możliwość zainstalowania takiej ładowarki jest uzależniona od kilku czynników. Osoby posiadające własny dom, licznik prądu oraz garaż lub miejsce postojowe są w najlepszej sytuacji, ponieważ spełniają zdecydowaną większość warunków. W przypadku domów wielorodzinnych wymagana jest jednogłośna zgoda wszystkich właścicieli. W przypadku innych wątpliwości Volkswagen udzieli wszystkich informacji (telefonicznie lub mailowo) i doradzi, czy założenie wallboxa jest w naszym przypadku możliwe.