Organizator:

"Elektryków" w Polsce przybywa

Podziel się

Najnowsze dane Licznika Elektromobilności wskazują, że w pierwszej połowie 2020 roku odnotowano wzrost rejestracji samochodów elektrycznych w Polsce.

Licznik Elektromobilności to parametr opracowany przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek przemysłu Motoryzacyjnego. Według ostatnich danych pod koniec czerwca po polskich drogach jeździło 12 271 samochodów elektrycznych, 606 pojazdów ciężarowych i dostawczych, a także 7 342 elektrycznych motocykli i motorowerów. Oznacza to, ze w pierwszym półroczu baza pojazdów w elektrycznych w Polsce zwiększyła się o 3 275 pojazdów, co oznacza wzrost rok do roku o 65 procent. - Pomimo wciąż niskiej  bazy, wyraźnie widać, że przyrosty w parku samochodów elektrycznych BEV są coraz większe. Konsekwentnie rośnie też popularność hybryd typu plug-in, co świadczy, że klienci chętnie kupują samochody, które w mieście mogą mieć walory samochodu elektrycznego – przyjaznego środowisku – ale jednocześnie dają pełen komfort podróżowania na dalekich trasach -mówi Jakub Faryś, Prezes PZPM.  

Systematycznie rozwija się również infrastruktura. Pod koniec pierwszego półrocza w Polsce funkcjonowało 1 194 ogólnodostępnych stacji ładowania. Przedstawione dane prezentują się dość optymistycznie, tym bardziej wobec ostatnich doniesień o niskiej popularności programów, mających dofinansować zakup pojazdu elektrycznego. - Niepokojąco słaby efekt programów wsparcia elektromobilności:   „Zielony samochód”, „eVAN” i „Koliber” stanowi bardzo wyraźny znak dla autorów projektów, że niezbędne jest skorygowanie ich założeń. Przede wszystkim jednak – przy wprowadzaniu w najbliższej przyszłości programu dla przedsiębiorców, którzy chcą kupić elektryczny samochód osobowy – musi zostać podwyższony limit ceny pojazdu i kwoty dofinansowania, co spowoduje objęcie programem większej liczby modeli oferowanych na rynku przez producentów  - zaznacza J. Faryś. - Należy je traktować przede wszystkim jako inicjatywy pilotażowe, pozwalające na zebranie praktycznych doświadczeń zarówno przez branżę, jak i przedstawicieli administracji. Branża wyraża nadzieję, że to wstęp do dalszego rozszerzenia zakresu wsparcia. Kluczowe znaczenie dla rozwoju rynku będzie miał przede wszystkim zapowiedziany program skierowany do przedsiębiorców nabywających osobowe samochody elektryczne -  dodaje z kolei Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Więcej na temat Licznika Elektromobilności