Organizator:

Ekoenergetyka-Polska na Poznań Motor Show 2024

Podziel się

Ekoenergetyka-Polska to innowacyjna spółka technologiczna oraz jeden z liderów wśród producentów infrastruktury ładowania pojazdów wysokiej mocy w Europie. Na rynku e-mobility obecna jest już blisko 15 lat.

Została założona w 2009 roku przez dwóch absolwentów Uniwersytetu Zielonogórskiego i w ciągu dekady urosła z 2 do ponad 1000 pracowników.  Produkty spółki obecne są w ponad 30 krajach. Siedziba główna firmy znajduje się w Zielonej Górze, ale biura zamiejscowe zlokalizowane są także w Paryżu, Berlinie, Warszawie i Łodzi. 

Firma specjalizuje się w projektowaniu w oparciu o własną kadrę R&D oraz w produkcji systemów szybkiego ładowania elektrycznych  autobusów, pojazdów ciężarowych  oraz samochodów osobowych. Spółka posiada własny zespół programistów, tworzących specjalistyczne oprogramowanie niezbędne do wdrażania stacji w profesjonalnych projektach. Ekoenergetyka jako aktywny członek Open Charge Alliance zapewnia kompatybilność swoich produktów z protokołem OCPP, czyli protokołem, opisującym sposób komunikacji stacji ładowania z systemem monitoringu i zarządzania.

Spółka już od ponad dekady konsekwentnie wspiera operatorów transportu publicznego w zielonej transformacji. Elektryfikuje kolejne europejskie stolice od Warszawy przez Berlin, aż po flagowy projekt w Paryżu, w którym już niedługo będzie mieć tysiąc stacji ładowania do autobusów elektrycznych dla największego operatora transportu publicznego we Francji – RATP.

Firma dostarczyła także swoje produkty do pierwszego w Polsce parku ładowania, obsługującego funkcjonalność Vehicle-to-Grid (V2G), czyli dwukierunkowy przepływ energii pomiędzy pojazdami elektrycznymi a siecią elektroenergetyczną.

Spółka inwestuje w badania i rozwój w obszarze innowacyjnych rozwiązań i nowych technologii w transporcie niskoemisyjnym.  Posiada własne centra badawczo-rozwojowe i Centrum Laboratoryjne Elektromobilności, gdzie między innymi bada parametry jakości energii, kompatybilność elektromagnetyczną (EMC), hałas, odporność na korozje oraz prowadzi badania środowiskowe w komorach klimatycznych.

Najnowsze nagrody:

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP 2022

Nagroda „Polski Eksporter do Francji” Ambasadora RP we Francji 2022

Przedsiębiorca Roku Magazynu Forbes 2022

Nagroda Employer Branding Star 2022

People Innovation 2022

Diamenty Forbes 2022 i 2023

EY Przedsiębiorca Roku 2019

ENTREPRENEUR OF THE YEAR OF FORBES MAGAZINE 2022

Lider Elektromobilności 2023