Organizator:

E-Moto AGH na Poznań Motor Show

Podziel się

E-Moto AGH to projekt realizowany przez zespół studentów Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy spełniają swoje pasje zajmując się konstruowaniem elektrycznych motocykli oraz ukazywaniem zalet alternatywnych źródeł energii.

Projekt koordynowany jest przez Studenckie Koło Naukowe Mechaników z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, które zajmuje się konstrukcją i układem napędowym motocykla oraz częścią mechaniczną. KN proMOTOR z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej realizuje układ zasilania, z kolei Studenckie Koło Naukowe Spectrum z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji zajmuje się dedykowanym oprogramowaniem i komunikacją bezprzewodową.

Projekt wyróżnia się doskonałym połączeniem myśli inżynierskiej z elektromobilnością. Stosowane rozwiązania pozwalają na budowę konstrukcji o bardzo dobrych parametrach, ale przede wszystkim wdrażane systemy pozwalają motocyklom być bardziej przyjaznym dla środowiska. Do tej pory, w ramach projektu, skonstruowane zostały:

• Pimpek, czyli jeden z pierwszych w Polsce motocykli elektrycznych enduro o mocy nominalnej 8kW,

• Byk - motocykl terenowy o mocy nominalnej 30kW, który pierwotnie budowany był jako motocykl przystosowany do rajdów Dakar.

Obie konstrukcje brały udział w międzynarodowych zawodach SmartMoto Challenge w Barcelonie, gdzie jako debiutujący zespół projekt E-Moto AGH zajął 1 miejsce, a w kolejnych edycjach zajmował podium. Zespołowi nie straszne jest również konkurowanie z motocyklami spalinowymi, dlatego można ich zobaczyć także na takich wydarzeniach jak: Red Bull 111 MEGAWATT czy Rajd Wiosny.

Krakowscy studenci nie zamierzają poprzestać na tym co mogą zaprezentować aktualnie. Trwają właśnie prace projektowe nad motocyklem sportowym, który zadebiutuje podczas prestiżowych zawodów MotoStudent 2022-2023. By rozwijać swoje umiejętności i zadbać o wyjątkowość przyszłych konstrukcji w planach jest zastosowanie wielu innowacyjnych rozwiązań, nie codziennych materiałów czy nowoczesnych komponentów elektronicznych.