Organizator:

Branża moto zwalnia - Toyota najmocniej odporna na kryzys

Podziel się

Początek 2020 roku nie był łaskawy dla producentów samochodów. Na styczniowe zawirowania najlepiej zareagowała Toyota, która nie tylko zanotowała wzrost, ale również wskoczyła na pierwsze miejsce w liczbie zarejestrowanych nowych aut.

Styczeń przyniósł znaczne zmiany na polskim rynku. Zgodnie z danymi opracowanymi przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR branża moto zanotowała blisko dwudziestoprocentowy spadek w liczbie zarejestrowanych nowych pojazdów, w porównaniu z poprzednim rokiem. Na minusie 2020 rok rozpoczęły takie marki jak Skoda, Volkswagen, czy Renault. Na tym tle na uwagę zasługuje Toyota, która nie tylko może pochwalić się dodatnim wynikiem za pierwsze dni nowego roku, ale również pozycją lidera na polskim rynku w liczbie zarejestrowanych nowych aut. 

Eksperci jako przyczynę spowolnienia wskazują nowe regulacje, dotyczące emisji dwutlenku węgla. Cytowany na łamach Dziennika Gazety Prawnej Wojciech Drzewiecki wymienia ponadto następujące czynniki odpowiedzialne za styczniowe spadki: - Ceny tych nowszych, zmodernizowanych modeli w wielu przypadkach poszły w górę. Poza tym gama została ograniczona, wiele wersji w ogóle wypadło z oferty, bo nie spełniły norm - mówi szef SAMAR-u. 

Corolla i Yaris - te dwa modele odpowiadają w głównej mierze za świetną sprzedaż Toyoty w ostatnich dniach. Tym samym japoński producent może pochwalić się 20-procentowym udziałem w rynku.