Organizator:

Błąd w ustawie - dopłaty do elektryków później niż zakładano

Podziel się

Niedopatrzenie w procesie legislacyjnym spowodowało, że na dopłaty do samochodów elektrycznych będziemy jeszcze trochę poczekać.

Już w grudniu miał wystartować program pozwalający uzyskać dofinansowanie do zakupionych samochodów elektrycznych. Ten fakt wywołał niemałe poruszenie w branży motoryzacyjnej. Producenci prześcigali się w promocjach, które nie tylko umożliwiały otrzymanie dofinansowania na konkretne modele, ale również czyniły ten zakup jeszcze atrakcyjniejszym. Przypomnijmy, że w ramach programu kierowcy mogli otrzymać wsparcie sięgające nawet 12 tysięcy złotych. 

Na rozpoczęcie dopłat będziemy musieli jeszcze poczekać. Wszystko przez błąd w procesie legislacyjnym. Podczas tworzenia ustawy przeoczono fakt, że w myśl przepisów dofinansowanie będzie objęte podatkiem dochodowym, przez stawało się dużo mniej atrakcyjne z perspektywy klientów. Zapis starano się poprawić jeszcze przed świętami. O ile ustawa przeszła przez Sejm, o tyle zmiany nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Senat. Przedstawiciele wyższej izby parlamentu pochylą się nad tym tematem na trwającym obecnie posiedzeniu, które zaplanowano na 15-17 stycznia.

Nie znamy jeszcze nowej daty startu programu. Ministerstwo Klimatu wskazało jedynie, że ma to nastąpić w I kwartale 2020 roku.