Organizator:

Auta elektryczne są bardziej eko. Potwierdzają to badania

Podziel się

Co jakiś czas powraca teoria sugerująca, że auta elektryczne emitują tak naprawdę więcej spalin, niż ich klasyczne odpowiedniki. W zdecydowanej większości nie jest to prawda.

Samochody elektryczne są stosunkowo młodym produktem, który dopiero zdobywa zaufanie kierowców. Nie dziwi zatem, że wokół nowej technologii narosło kilka mitów, związanych z korzystaniem z aut napędzanych prądem elektrycznym. Jednym z nich jest poddawanie pod wątpliwość elektryków, jako samochodów, które są bardziej przyjazne środowisku. To jeden z fundamentalnych argumentów mających przekonać do nowego rodzaju napędu - samochody elektryczne mają emitować mniej CO2 do atmosfery, niż tradycyjne auta spalinowe. Niektórzy mocno wątpili w ten argument. 

Przeczą temu ostatnie badania. Holendersko-brytyjski zespół naukowy, złożony z ekspertów z uniwersytetów z Exeter, Nijmegen oraz Cambridge potwierdził, że pojazdy z napędem elektrycznym są bardziej przyjazne środowisku. Potwierdzenie tej teorii uzyskano w aż 95-procentach przypadków. W krajach takich jak Francja, czy Szwecja, gdzie zdecydowana większość energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł, samochody elektryczne emitowały nawet 70 procent mniej spalin. W przypadku Wielkiej Brytanii było to 30 procent. 

Podczas badania wzięto pod uwagę nie tylko bezpośrednią emisję wynikającą z korzystania z samochodu oraz jego ładowania, ale również cały proces produkcji. Naukowcy wskazują również jak duże oszczędności może przynieść korzystanie z aut elektrycznych w globalnej skali. Holendrzy oraz Brytyjczycy wyliczyli, że gdyby do 2050 roku co drugi samochód na drogach był elektryczny, wówczas pozwoliłoby to ograniczyć emisję o 1,5 gigatony rocznie, co stanowi ekwiwalent całej rocznej emisji CO2 przez Rosję. Gra jest zatem warta świeczki.