Organizator:

Audi stawia na inteligentną mobilność

Podziel się

Na zakończonych niedawno targach CES w Las Vegas niemiecki koncern zaprezentował rozwiązania, które mają uczynić pojazdy jeszcze bardziej inteligentnymi.

Jednym z konceptów, jakie marka zaprezentowała na swoim stoisku było Audi AI:ME. To wizja w pełni autonomicznego pojazdu, który ma pozwolić zapomnieć o miejskim zgiełku i w pełni zrelaksować się w trakcie podróży. W odpoczynku mają pomóc m. in. okulary VR, wyświetlające treści dostosowane do ruchów samochodu. Użytkownik ma również komunikować się z autem za pomocą systemu eye tracking w celu chociażby zamówienia jedzenia, które zostanie dostarczone na czas na podstawie preferencji i danych nawigacyjnych. Inteligentne systemy mają wykorzystywać zgromadzone dane w dużo szerszym zakresie. Dzięki Audi Intelligence Experience oprogramowanie ma dostosować do użytkownika takie parametry jak ustawienia fotela, mediów, temperatury, czy zapachu we wnętrzu.  

Na Consumer Electronics Show zaprezentowano również nowoczesne formy ekspozycji informacji. Dzięki współpracyz firmą Samsung Audi opracowało trójwymiarowy wyświetlacz danych, zlokalizowanych na szybie head-up. Obrazy z trójwymiarowego wyświetlacza mieszanej rzeczywistości wydają się unosić w odległości od 8 do 10 metrów od oka kierowcy. Dzięki sprytnej projekcji, pozorna odległość jest zwiększona nawet do ponad 70 metrów. Zaleta: oczy, przyzwyczajone do patrzenia w dal nie muszą ciągle zmieniać akomodacji.

Kolejną atrakcją pokazywaną przez Audi na CES 2020 jest przejrzysty wyświetlacz dostępny na żądanie. Jego ekran ma 15 cm wysokości, 122 cm szerokości i jest częściowo wbudowany w deskę rozdzielczą. Złożony jest z dwóch warstw: przezroczystego wyświetlacza OLED i czarnej warstwy dającej efekt wyjątkowo głębokiego odcienia czerni. Fragmenty wyświetlacza, które nie są wymagane do prezentowania informacji, pozostają przezroczyste. Sprawiają one wrażenie szklanej szyby i zapewniają niezakłócony widok na drogę.