Organizator:

Akumulatory z pojazdów Hondy zyskają drugie życie

Podziel się

Dzięki współpracy z firmą SNAM akumulatory z pojazdów elektrycznych i hybrydowych w Europie zostaną poddane recyklingowi.

Współpraca pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami twa nieprzerwanie od 2013 roku. Honda i SNAM wypracowały wspólne narzędzia do identyfikacji zużytych akumulatorów, dzięki czemu są one utylizowane zgodnie z normami Unii Europejskiej. Obecne partnerstwo ma zostać rozszerzone. SNAM będzie odbierać akumulatory litowojonowe i niklowowodorkowe (NiMH) od całej sieci dealerskiej Hondy i autoryzowanych zakładów przetwarzania (ATF) w 22 krajach, aby w kolejnym etapie ocenić ich przydatność do recyklingu i odpowiedniego przetworzenia.

Ostatnie rynkowe zmiany pozwolą nam na wykorzystanie tych akumulatorów w ich powtórnym życiu do zasilania firm lub – dzięki nowym technikom recyklingu – do odzyskania surowców, które można wykorzystać w produkcji nowych ogniw  - przekonuje Tom Gardner, wiceprezes Honda Motor Europe. 

Akumulatory, które trafiają do SNAM wykorzystywane są na dwa sposoby. Te, które pozwalają na ponowny montaż, oferowane są do zastosowań domowych i przemysłowych. Inaczej wygląda sytuacja, gdy mamy do czynienia z uszkodzonymi ogniwami. Wówczas za pomocą technik hydrometalurgicznych – z użyciem chemii wodnej – pozyskuje się z nich cenne surowce, jak kobalt i lit. Można je ponownie wykorzystać w produkcji nowych akumulatorów, pigmentów lub jako dodatki do zapraw.